http://www.daria.ecom.net.pl/
14

Rehabilitacja

 

 

Od momentu, kiedy stwierdziliśmy u Darii kłopoty z rozwojem i byliśmy przekonani, że coś jest nie tak (było to po wizycie u lekarza neurologa , który stwierdził, że Daria rozwija się normalnie, "brawo" dla tego lekarza...) , rozpoczęliśmy wędrówkę po lekarzach różnych specjalizacji (Daria miała wtedy 8 miesięcy).  Gdyby nie nasza podejrzliwość co do rozwoju i zachowania Darii, nadal tracilibyśmy cenny czas,  który powinien być przeznaczony na wczesną rehabilitację. Bagatelizowanie całej tej niepokojącej sprawy z Darią przez tego lekarza jest przerażające, ponieważ tylko od niego zależała pierwsza decyzja o podjęciu rehabilitacji Darii (dwukrotnie lekarz ten odmówił nam skierowania na rehabilitację tłumacząc to naszym "przewrażliwieniem"). Jak się później okazało, Daria cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Kolejna pani doktor bez wahania skierowała ją na rehabilitację. Pod jej opieką Daria pozostaje do dziś.

 

Kiedy Daria miała rok zaczęła się intensywna rehabilitacja, która trwa do dziś i jeszcze potrwa wiele, wiele lat. Efekty zaczęły pojawiać się dość szybko choć nie było łatwo. Wzięliśmy sprawy we własne ręce i tylko dzięki temu osiągneliśmy tak wiele dla naszej córeczki.
W momencie rozpoczęcia rehabilitacji Daria była dzieckiem, które tylko leżało na pleckach i nie potrafiło się samo obrócić na brzuszek i odwrotnie, nie mówiąc już o siadaniu. Najpierw poprzez rehabilitację nauczyliśmy ją siadać samodzielnie, miała wtedy rok i 5 miesięcy, potem był etap przemieszczania się na pupie, okręcając się wokół własnej osi. Raczkować zaczęła jak miała 2 i pół roczku. Potem nadszedł etap chodzenia na kolanach w tzw. klęku wysokim. W ten sposób przemieszczała się mniej więcej do momentu kiedy miała 4 i pół roczku. Później mieszała te dwa style chodząc raz na kolanach a raz na stojąco lecz wciąż było to niestabilne. Z każdym dniem doskonaliła technikę coraz śmielej chodząc na nóżkach. Obecnie  chodzenie na nóżkach stało się jej jedynym sposobem przemieszczania . Teraz będziemy pracować nad ustabilizowaniem chodu aby był pewniejszy.

 

Obecnie Daria chodzi do liceum ogólnokształcącego specjalnego. Jak była mała, bardzo chciała iść do szkoły, nie mogła się wręcz doczekać. Radzi sobie w niej bardzo dobrze i z nauką nie ma większych problemów.

Kilka razy w roku jeździmy na 14 - dniowe turnusy rehabilitacyjne do ośrodka Zabajka w Stawnicy gdzie Daria intensywnie ćwiczy (kinezyterapia, hipoterapia, chiropraktyka, terapia zajęciowa, fizykoterapia, kienezjologia edukacyjna, terapia cranio - sacralna, ćwiczenie równowagi  na platformie).  Cała ekipa pracujących tam ludzi to wspaniali fachowcy z doskonałym podejściem do dzieciaków. Kliknij na podany link aby obejrzeć film o ośrodku i dowiedzieć się czegoś więcej na temat odbywających się tam zajęć w których uczestniczy  Daria:

(http://www.youtube.com/watch?v=QUNkCT3Gitg&eurl=http://www.zabajka.com.pl/index.php?strona=17)

Dodatkowo przez cały rok dochodzą zajęcia prywatne na miejscu w Gdyni. Dwa razy w tygodniu Daria ćwiczy w domu ze wspaniałą rehabilitantką. Codziennie jeździ na rowerze stacjonarnym lub jak jest pogoda na prawdziwym (na tandemie z tatą) robiąc wiele kilometrów (bardzo lubi jeździć na rowerze, zawsze jest chętna na przejażdżkę). Jak widać, Daria bardzo dużo pracuję nad sobą aby w przyszłości ościągnąć jak największą samodzielnoś, efekty już widać :)

Od jedenastu lat wózek, którym jeździła Daria przestał być używany. Bardzo nas to cieszy, ponieważ jest to oznaką kolejnego etapu, świadectwem postępu jaki daje ciągła, nieustanna rehabilitacja. Teraz wybieramy się na spacery i wycieczki już bez niego, trzymając Darię za ręce lub puszczając ją samą, ciesząc się  jej samodzielnością . Na początku tej samodzielności jak była mała, uwielbiała biegać ( a robiła to całkiem szybko) po lesie w liściach albo na śniegu, jakby chciała nadrobić stracony czas kiedy nie mogła tego robić. Czeka ją jeszcze długa droga zanim sama przejdzie spory kawałek w sposób pewny i stabilny ale po tym co widzimy jest to jak najbardziej możliwe.

Obecnie Daria jest już pełnoprawną nastolatką, w tym roku osiągnie pełnoletność, świat w jej oczach i głowie mocno się zmienił, mała Daria zmieniła się w dziewczynę. Dochodzą nowe pragnienia od życia, chęć zaistnienia w społeczności, dążenie do bycia obecnym wśród kolegów i koleżanek, w końcu chęć posiadania przyjaciół z którymi może spędzać wolny czas, akceptacja przez rówieśników oraz najważniejsze dla niej to pragnienie bycia takim jak inni...

Zakupilśmy rower typu tandem, który świetnie sprawdził się w przypadku Darii, radzi sobie na nim świetnie, jeździ dużo i chętnie, sama namawia na wycieczki rowerowe (średnio przejeżdża ok. 25 km na jednym wypadzie a ostatnio zrobiła rekord 40 km !). Rower w jej przypadku to nie tylko frajda z jazdy i kolejny krok do używania z życia ale także świetna i zalecana forma terapii kolan i mięśni.

Poniżej filmik z jednej rowerowej wycieczki:

 

https://www.facebook.com/pa.ni.501/videos/902229813177464/?pnref=story


Wspaniale jest widzieć jak cały ten wysiłek wielu ludzi a najbardziej jej samej przynosi tak wielkie efekty. Sami jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jak wspaniałe efekty przynosi regularne usprawnianie. Trzymajmy kciuki za Darię, za jej dalszą owocną rehabilitację, żeby dzięki niej stawała się coraz bardziej sprawna i samodzielna. Żeby życie nie było dla niej ciężarem, żeby nie dopadła jej samotność z powodu bycia niepełnosprawnym, bo to najgorsza rzecz...

 


https://www.youtube.com/watch?v=y4zkWE9zw2Y

 

 

 

 

Poniżej zamieściliśmy zdjęcia z różnych rodzajów terapii w jakich Daria bierze udział podczas pobytu na turnusie rehabilitacyjnym (kliknij na fotkę aby ją powiększyć):

13121110
9876
5432
1ćwiczenia na bieżnichód w kombinezonie z zestawem naciągów gumowychplatforma do ćwiczenia równowagi
platforma do ćwiczenia równowagitonolozatonolizamasaż
światło spolaryzowane